úterý 23. března 2021

CESTA ČASEM - aneb MASOPUST V CHLEBOVÉ LHOTĚ

Už je tomu několik let, co jsme se vydali společně do Chlebové Lhoty a nyní jsme si to dovolili rovnou v období MASOPUSTU. Dá se říci, že jsme spojili více tak trochu v jedno 👍😉....možná ani trochu neuškodí se tak trochu zastavit a ohlédnout zpět... Mnohdy jsou i v časech, které se zdají být již za námi, okamžiky, chvilky, podněty inspirující a minimálně podněcující k zamyšlení se nad životem, hodnotami, zvyky, tradicemi a celkově způsobem života lidí. 

CO je dnes a CO bylo dříve?💭 

A CO VŠECHNO JSME TAK TROCHU "UPLÁCALI" DOHROMADY?

-čtení zajímavé a inspirující knihy, která by podle nás neměla chybět v žádné knihovně...

-seznámení se s MASOPUSTEM, přiblížení si jednotlivých zvyků a tradic, které jsou s ním spojené...

-bližší seznámení s Josefem Ladou a jeho obrázky...

-seznámení s Šárkou Váchovou...

Samozřejmě nezůstalo jen u "plácání". A pokud ještě Chlebovou Lhotu neznáte, nebo jste neměli možnost ji ještě nikdy navštívit, tak nyní je zrovna ta pravá chvíle...

No jo, ale co je to vlastně MASOPUST

Co se to v Chlebové Lhotě asi zrovna děje?

Nejprve jsme se pustili do společné MYŠLENKOVÉ MAPY, kterou jsme si ponechali celý týden na tabuli a vždy jsme se k ní v průběhu týdne vraceli, jakmile bylo něco, co bychom chtěli připsat.


Hodně věcí jsme si ujasnili až při zhlédnutí dílu z dokumentárního cyklu ČT Naše tradice, kde opět Miroslav Táborský velmi mile a zcela přirozeně představuje MASOPUST. To, že se masopustu říká třeba i fašank, tak to jsme skutečně nevěděli. Spojení s půstem a Velikonocemi možná někteří nějak v povědomí měli, ale i tak toho bylo skutečně hodně, o čem jsme vůbec neměli zdání. 
A přitom to není zas tak daleká minulost, že?! 😕


Průběžně jsme se stále vraceli k naší myšlenkové mapě.
Napadlo by Vás někdy, že s masopustem může mít něco společného i Josef Lada? Nejprve jsme vyrazili na virtuální výstavu obrázků Josefa Lady. Zavzpomínali jsme na to, jak jsme navštívili v Praze výstavu SEDMIČKY JOSEFA LADY, která vznikla ke vzpomínce na jeho 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí. 400 děl jsme měli možnost spatřit ve 4 podlažích. Výstava nám umožnila nejen poznat blíže jeho tvorbu, ale nahlédnout trochu více i do jeho soukromého života.

Drobné vzpomínky...Mnohdy největším zážitkem bývá cesta vlakem, metrem. Vůbec moci si štípnout lístek do metra je pro mnohé větší zážitkem než výstava samotná. No, možná to někteří neradi slyší, ale holt tomu tak je. Pro některé byla i tato cesta metrem tím prvním zážitkem. Proto se snažíme cestovat většinou dopravními prostředky. Pro nás je to sice zážitek, ale pro dospělé spíše hotový adrenalin. 😓
Ale co by pro nás neudělali, že?! 👍


K tomu, abychom se trochu masopustně navnadili Josefem Ladou,
 nám postačilo podívat se na krátkou "masopustní ukázku.


Na otázky: ...

CO MAJÍ SPOLEČNÉHO KRESBY JOSEFA LADY?

ODKUD JOSEF LADA POCHÁZÍ?

JAKÉ POHÁDKOVÉ POSTAVY DÍKY JOSEFU LADOVI DOSTALY ŽIVOT?

....nám pomohl odpověď vložený dokument. Ačkoliv jsme si dokázali následně odpovědět na tyto otázky, tak nejvíce nás zaujaly především informace o jeho osobním životě. Kde a jak žil, co všechno se mu v životě přihodilo...a co pro nás bylo nejvíce k nepochopení a snad až k neuvěření bylo, že snad nejdále z Hrusic se dostal do Prahy. Nikdy necestoval a přesto dokázal tak krásně vystihnout různou podobu krajin. A přitom se jednalo téměř vždy o jednu a tu samou. 
Vše nás následně přivedlo i k diskusi o hodnotách v životě, o tom, co vlastně všechno k životu potřebujeme, neboť Josef Lada pocházel z poměrně chudých poměrů, rodiny.


Skládali jsme obrázky ...no, víte, co je taková menší "ochutnávačka" toho, jaký dobrák kdo je? Stačí, když zadáte, že má pro druhého nastříhat obrázkové puzzle. To byste viděli, jací "dobráci" se mezi námi i přesto všechno objeví. A jak neskutečně si užívají naši nemožnou snahu poskládat obrázek. Mnohým to dalo neskutečně zabrat, neboť dostali ke složení hotové pidipuzzlíky.

..jj, ať se snažíme, jakkoliv, vždy se to v nás prostě někde stejně objeví, 
ale nedej bože, aby se to stalo i nám. 👎 To už je potom jiná...
Každý následně sepsal několik tvrzení a čekalo na nás společně určit, zda se jedná o tvrzení pravdivé nebo nepravdivé. Možná to vypadá, jako hračka, kdy si hrajeme s větami, ale pokud máme určit správnost daného tvrzení, tak si musíme být jisti, že to sami dost dobře víme.
Po setkání s Josefem Ladou a jeho rodnými Hrusicemi, jsme se vydali na venkov, kde stála a vlastně pořád možná ještě stojí CHALOUPKA NA VRŠKU. Život na venkově v dobách našich předků  přinášel řadu různých zvyků a tradic, které jakoby přirozeně plynuly celým rokem. No a MY jsme se u nich zastavili zrovna v době masopustu, kdy jindy asi, že?! 😉👍 


Po práci s příběhem ...


...jsme se vrhli na masopustní průvod pomocí stovkové tabulky, krokování, číselných řad. Musíme říci, že nás to neskutečně bavilo. Stejně jako náš známý tzv. "běhací diktát"...Příběhy Šárky Váchové v knize CHALOUPKA NA VRŠKU  jsou také naší srdeční záležitostí.
KOLIK MY TĚCH SRDCOVEK VLASTNĚ MÁME? 😀

 Jakmile se ve škole učíme o životě lidí v dávných dobách a vlastně ani ne tak dávných, tak vždy zabrousíme do malé podhorské vesničky, kde to tak nějak všechno vlastně znovu ožívá. Trochu blíže jsme chtěli poznat i samotnou paní Váchovou, tak jsme koukli na její stránky ...

...a zjistili jsme řadu zajímavých informací, a to nejen o ní samotné, ale například i o tom, že za "normální situace" by zrovna probíhala 
i výstava v galerii ČESKÉ TELEVIZE 55 LET VEČERNÍČKU
která měla končit v květnu 2021, kde je vystavována i zmiňovaná CHALOUPKA NA VRŠKU. 

A tak jsme se jen pomocí pár fotografií na danou výstavu dostali také.
Nejen, že jsme se pokoušeli správně uhádnout názvy jednotlivých pohádkových příběhů, se kterými se máme možnost setkat prostřednictvím ČT - VEČERNÍČEK, ale nakonec z toho všeho vznikl i přestávkový "FILMÁČ" neboli filmový klub, kdy jsme se hlasováním dostali k samotnému vítězi a na daný Večerníček se společně podívali. 👍K masopustu patří také zabijačka a jitrnice nebo tak tomu aspoň dříve bývávalo. Proto bylo nezbytné seznámit se i s tímto zvykem. Za splněné úkoly jsme měli možnost získat různé druhy koření, které jsme si následně nalepili na naše vlastní papírové jitrnice.


Ale než k tomu došlo, byla tu před námi velká výzva. 👍
Kolik takových papírových jitrnice dokážeme za 1 minutu zašpejlovat. 
Nejprve jsme si řekli, co to vůbec špejlování je a nějaké ty další potřebné instrukce a potom přes tři díry provlékali tkaničku od bot po daný časový limit. No, musíme říci, že ačkoliv to vypadalo jako hotová hračka, tak zas tak jednoduché to nebylo a někteří se dokonce nechtěli smířit se svými výsledkem a pouštěli se do papírového špejlování opakovaně. 😉😀😄


A třeba při tvorbě souvětí v rámci práce s ranním dopisem na konkrétní grafický vzorec 

V1, že V2 u nás vznikalo například tohle. 


No, ...není to u nás ...


..tolik filozofických otázek, co?! 

A to ještě nejsme u samotného konce. 
Ještě pořád tomu všemu nebylo DOST!

Kam nás ještě mohl MASOPUST zavést? Tak tomu byste sami asi neuvěřili.
Do takové malé pěkně vykynuté vísky, o které se zmiňuje místní kronikář Jan. Jan je nejen učitelem, 
ale i vypravěčem a střadatelem příběhů z nevšední vesničky, která se jmenuje..

CHLEBOVÁ LHOTA

Kdyby Vás následně zaujal její příběh, můžete knihu  zakoupit na stránkách nakladatelství BAOBAB, kde narazíte i na řadu dalších knižních poklad. Mnohdy to tak ani na první pohled třeba nevypadá, ale jakmile otevřete knihu a více se do ní začtete, zjistíte, že její jedinečnost je natolik působivá, že tento příběh nemůžete nechat ležet jen tak...tato kniha byla zařazena do prestižního seznamu knih pro děti  a mládež White Raven 2011.

 https://www.baobab-books.net/product/chlebova-lhota

A to stejné se pro nás stalo s CHLEBOVOU LHOTOU...

Nejprve jsme se pustili do PŘÍBĚHU CHLEBA.

Jak to všechno vlastně je, než se chleba dostane k nám na stůl nebo až do pusy?


Jak to šlo s chlebem v čase? Kde si jej lidé dříve připravovali? 
Jak se vůbec říkalo tomu, kdo pekl chleba? 
Z čeho a jak se chleba připravoval a připravuje?
Co je to pracovní postup a jak při přípravě chleba postupovat?
Na co bychom neměli zapomenout a proč?
Jaké jsou naše vlastní zkušenosti a kdo doma peče chleba?Jaké druhy chlebů známe? V čem se vyloženě liší?
Jak vypadal a vypadá obchod, kde si můžeme chleba koupit?
V čem se liší obchod dnes s pekařstvím před více než 100 lety?
Co je dnes vlastně tak jiné?

VONÍ JINAK CHLEBA? 
NEBO JE JEHO VŮNE POŘÁD STEJNÁ?


Takové množství otázek, na některé si možná ani nejsme schopni odpovědět.
Ale chleba nám voní a chutná i dnes...😉

Takhle vypadala naše TŘÍDNÍ OCHUTNÁVKA CHLEBA


Někdo přinesl do školy i rodinný recept pro případné zájemce, 
kteří by se do jeho pečení chtěli pustit třeba i doma...
Možná nyní někdo kroutí hlavou, jak můžeme tak mlsně koukat po chlebu, ale věřte, že není chleba jako chleba. Některé kousky byly skutečně vydařené a chutné. 

...no a takhle to vypadalo, když se začal krátit čas.. 😉 👀


Na konci příběhu chleba jsme se konečně dostali k tomu, že jsme si sbalili několik svých  "švestek" jak se říká a vyrazili jsem se do Chlebové Lhoty podívat. 
Nikdo vůbec netušil, co všechno tam na nás čeká.

Co je však důležité sdělit, je skutečnost, že do Chlebové Lhoty nevedou cesty, ale lidi sem přináší vítr, voda nebo vykynou přímo ve Lhotě. Krajina Chlebové Lhoty je celá postavená z chleba.

Prošli jsme se uličkami, nahlédli okny do jednotlivých domů a seznámili se s jednotlivými obyvateli. Seznámili jsme se třeba s paní Patkovou, se Skroječkovi a s Žitovými. Zastavili jsme se v hospodě u Kvásků a dorazili dokonce i na hřiště za školou, kde se tomu říká Na Sudu....prostě jsme se prošli celou vesnicí, nasbírali inspiraci a následně....


...se sami pustili do vlastní podoby Chlebové Lhoty z různých kousků chleba i dalšího pečiva.
Jak jsme si s tím poradili a jestli nás to bavilo?
...škoda jen, že přes ty roušky není moc vidět úsměv a rozzářenost, nadšenost, 
která nás při práci pohltila. Moc jsme si to užili!


A tohle nakonec vzniklo. 
Takovou podobu měly naše CHLEBOVÉ LHOTY. 👍


Tak co tomu říkáte? Aby to nevypadalo, že si nevážíme DARŮ ZEMĚ, tak veškeré použité pečivo bylo již prošlé, před jeho vyhozením z obchodů nebo i našich domovů. Tak jsme ho jen využili ještě k této práci, což zrovna nepovažujeme za tak velkou zhýralost a nevážení si takové pochutiny a daru jako CHLEBA

Zároveň Vás chceme požádat, pokud byste se rozhodli postavit si podobnou Chlebovou Lhotu nebo jen jeden její domek, vyražte třeba potom někam k řece, rybníku a nakrmte kachny nebo labutě.
Budou jistě rády a ještě tím uděláte dobrou věc. Pokud budete spojovat jednotlivé části párátky nebo špejlí, tak je samozřejmě před krmením vyndejte, odstraňte ze svých staveb, tím byste moc ptákům neprospěli. Děkujeme! 👍Naše Chlebová Lhota neskončila u labutí nebo kachen, ale u slepic...👍😆😅


A stále toho nebylo dost, řadu věci jsme zvládli i doma při plnění ÚKOLNÍČKU PANA HLAVÁČKA. Pracovali jsme s textem, skládali obrázkové příběhy, opisovali věty, určovali mluvnické kategorie u podstatných jmen a sloves, vyznačovali jsme cestu Chlebovou Lhotou ve stovkové tabulce, řešili jsme úlohy v matematickém prostředí krokování, tvořili jsme komiks...


...psali vyprávění o jedné z postav dle výběru ze dvou možností....
..zamýšleli jsem se nad náplní práce PEKAŘE a stejně tak jsme si objasnili, kdo to byl PECNÁŘ, CALETNÍK, KOLÁČNÍK MAZANEČNÍK, OPLATEČNÍK a KOBLIŽNÍK.
...jestlipak sami více, kdo je to CALETNÍK? 😉👀...


..naučili jsme se rozeznávat jednotlivé druhy pečiva, mezi které patří třeba: 
mazanec, preclík, caletka, calta nebo pletýnka...

Podívali jsme se na krátké vzdělávací dokumenty ČT EDU a měli jsme konkrétnímu pořadu udělit filmařskou hvězdičku podle toho, který nás zaujal více a samozřejmě vědět i PROČ a připravit si tedy krátké zdůvodnění svého výběru. Musíme říci, že pro některé z nás to byl neskutečný oříšek, protože každý byl něčím zajímavý. Tak pro koho se rozhodnout?
No a to nejlepší (jen pro někoho samozřejmě a to je zcela v pořádku) NA KONEC!
Pracovali jsem s pracovním postupem přípravy takového staročeského chleba,.....na který navazoval dobrovolný úkol

VLASTNÍ RECEPT DO TŘÍDNÍ KUCHAŘKY
Vytvořit tak dvojstranu do třídní kuchařky k přípravě chleba.

RYCHLOKUCHAŘKA MALÉHO PEKAŘE/PEKAŘKY 
Úkolem bylo natočit krátké video o tom, jak se peče staročeský chléb. 
Buď zcela podle nového receptu 
nebo zdokumentovat pracovní postup podle vlastního receptu.

Tak se rychle soustřeďte, ať Vám nic neunikne. Naši pekaři jdou do práce...

Všechno je nutné si nejprve připravit..


..a vyzbrojit se potřebným nářadím...


..a už jen přidávat - míchat a zase přidávat a míchat... 😉 Myslíte si, že chleba má vždy podobu bochníku? Tak to se velmi pletete. O tom Vás brzy přesvědčí náš MALÝ PEKAŘ!


..mezitím někde probíhaly další přípravy. 👍


Někde se dokonce do pečení chleba pustil i DĚDA! 👍👀
Který využil vymoženosti 21. století tzv. domácí pekárny. 😀


A povedl se mu chléb s úsměvem... 😉


Tak tady už je vše připraveno k samotnému smažení chlebových placek.
No a po práci zasloužená "CHLEBOVÁ HOSTINA"! 👍👀😉


Prostě takový BOREC NA KONEC! 💪


...dobrou chuť...


A co kdyby to byla taková příjemná a chutná tečka na závěr?
Nebo máte pocit, že jsme toho udělali málo?

UF, MY TEDY NE! 😓

A kolik jsme se toho naučili, 
co všechno jsme se nového dozvěděli 
a co si zároveň i uvědomili?

..třeba to, že CHLEBOVÁ LHOTA je prostě skutečně jednou z našich mnoha srdečních záležitostí! 
A děkujeme paní Dagmar Urbánkové, že jí vůbec takový svět napadl, protože v nás probudil všechno to, co jste měli možnost vidět...


Važme si CHLEBA - DARU ZEMĚ! 

1 komentář: